Mám strach jít ven se svým e-bookem- 2. část (konkrétní strachy)

Co se strachy spojenými s e-bookem?

V minulém článku jsem Vám psala o tom, jak mi v poslední době přišlo několik emailů, jejichž společným tématem byl STRACH. Podívali jsme se na možné příčiny a co s nimi. Dnes se podíváme na konkrétní strachy, které nás mohou přepadnout, když píšeme (chystáme se psát, nebo jsme napsali) svůj e-book.

Mám strach, že mi e-book někdo zkritizuje

Myšlenka, která nám vyskakuje tak často, až to není hezké… Nebo ne? 🙂
Podáme maximální výkon, ale co když to není dost? Sama jsem se s kritikou vždycky těžko vyrovnávala. Byla jsem vedená k tomu, mít nejlepší výsledky. Když ale přišla kritika, těžce jsem to nesla. Postupem času jsem se ke kritice naučila přistupovat s odstupem a vděčností.

 

Dokonce jsem se ji naučila milovat. Když mi přijde nějaká reakce, zamyslím se nad tím, zda je oprávněná. Jasně, první co mi proběhne hlavou: „Coooožeeeee?“ pak se uklidním, a když ji zhodnotím jako neoprávněnou, házím ji za hlavu. Řekla bych, že to je u lidí orientovaných na to, aby odváděli nejlepší možnou práci (a odvádějí ji), normální :).

Nikdy neměj strach ze stínů. Prostě znamenají, že někde nablízku svítí světlo.
Ruth Rendell

V momentě, kdy jde o konstruktivní kritiku, která mě může posunout se dál, děkuji a jsem za ni vděčná. Vzkaz si přečtu klidně několikrát a zvažuji, jaký důvod k tomu ten konkrétní člověk měl.

 

V životě se nevyhnete rejpalům, posměváčkům, kritikům, často ale pak zjistíte, že jsou to lidé, kteří si na vás pouze léčí své pošramocené ego… A má cenu se něčím takovým trápit? URČITĚ NE!!!

Mám strach, že mě rodina a přátelé nepodpoří

Často se lidem to, že nemají podporu, stane silným hnacím motorem. Kdo by totiž nechtěl jiným ukázat, že na to opravdu má? Navíc, jsou přátelé, kteří vás nepodpoří, opravdoví přátelé? V případě rodiny to může být jiné.
Rodiče to s námi myslí vždycky dobře a obzvlášť ti, co nepodnikali, mohou být v tomto směru konzervativní. Uvědomte si, jestli náhodou nevyrůstali v : „Měj své jistoty, dobře se uč, ať je z tebe doktor“… vzpomeňte si na Básníky 🙂 (jistoty, plán, nedej bože vykročit z řady).


U partnerů pak může jít o zklamání z toho, že oni se neodhodlali do ničeho pustit a v podstatě si najednou připadají podřadní. Říkám že MŮŽE, nemusí tomu ale tak být! A těch důvodů, proč vás partner nepodpoří je spousta (připadá si v pozadí, zanedbaný, raději by vás měl pro sebe, vadí mu, že na něj a rodinu už nemáte tolik času, není cílevědomý a nedokáže pochopit, za čím se to neustále ženete,… atd.) To platí jak pro muže, tak pro ženy.

 

Je lepší se předem bát toho, co by mohlo přijít nebo se do toho prostě pustit a pak až řešit to, co přijde? Často si naše fantazie vše vykreslí v těch nejčernějších barvách… „Na cestě“ ale zjistíte, že spousta překážek zmizí jak mávnutí proutkem, dokonce i sama :).

Nikdy nemám strach z budoucnosti. Beztak brzy přijde.

Albert Einstein

Mám strach, že e-book nedokážu upravit… aby vypadal

K tomu, aby e-book „vypadal“ vám stačí obyčejný Word. Nastavíte si, co potřebujete, vložíte obrázky, převedete do pdf. a e-book může do světa. Že ve Wordu sotva něco napíšete? No a co? Naučíte se prostě něco nového, není to tak obtížné, když máte návod, který Vám ukáže, co a jak. Pomoct Vám také může můj článek Jak vytvořit e-book, který budou lidé rádi číst.

Mám strach z konkurence

Podívejte se, kolik je ve vašem (nebo nejbližším městě) obchoďáků a kdykoliv přijdete do kteréhokoliv z nich, je tam spousta lidí. Tak, jako mají obchodní centra své zákazníky, mají je i podnikatelé. Bylo by jich ve městě jinak tolik?

Máte svou oblíbenou restauraci, kam chodíte?
Určitě ano a Tonda od sousedů má zase jinou oblíbenou restauraci a do té „Vaší“ by třeba nešel a naopak. Stejně tak to je i v online podnikání. Navíc když se do tohoto světa dostanete, můžete jít buď cestou „konkurence“ nebo cestou spolupráce (upřednostňuji já), která vám nakonec může přinést možnosti a vhledy o kterých by vás nikdy před tím ani nenapadlo uvažovat.

 

Mám strach, že to s malým dítětem nezvládnu

Ano, to je opodstatněná obava, ale… podívejte se na to, kolik je v dnešním světě žen, které podnikají i s malým dítětem? Sama o tom můžu vyprávět. Nebudu říkat, že to je vždy snadné, ale nemožné to také není. Po večer, po chvilkách, ale když se pro to rozhodnete, věřte, že to půjde.

Není potřeba u počítače strávit denně desítky hodin. Stačí, když se práci budete věnovat půl hodinky nebo hodinu denně. Ale soustředěně! Bez odbíhání, sledování televize, odepisování přátelům na Facebooku. V tomto čase se prostě věnujte jen práci.

Nojo, ale co asi tak stihnu za hodinu denně? Za hodinu soustředěné práce dost, za hodinu, kdy budete neustále někam odbíhat, nic. Každá hodina má 60 minut a den každého z nás má 24 hodin. Jak je možné, že někteří lidé jsou tak produktivní a při tom říkají, že pracují třeba jen dvě hodinky denně a jiní vypráví o tom, jak jsou v práci 12 hodin a výsledek?… Pusťte se do akce a uvidíte, jde to :).

Pokud máte s rozvržením svého času  a plánováním problém, mohlo by vám pomoct toto.

Myšlením nepřekonáte strach, ale akcí ano.

W. Clement Stone

Je jen na Vás, jak se rozhodnete. Svůj život máte ve vlastních rukou jen vy sami. Můžete dokolečka nadávat na to, co vás štve, nebo to změnit. Můžete mít celý život strach a ve svých posledních minutách litovat toho, že jste to alespoň nezkusili nebo se prostě můžete rozhodnout a jít do toho.
Nemáte co ztratit, můžete jen získat.

Pokud jste nyní na křižovatce, ve slepé uličce, nebo hledáte inspiraci, rady a tipy...

Mrkněte na tento e-book:

Líbil se Vám článek? Dejte mu LIKE 👍

Erika Čákorová
On-line podnikatelka, Projektor, mentorka, systematik a stratég. Pomáhám on-line podnikatelkám na cestě k jejich snům   Autorka on-line kurzů, autorka NEKONEČNÉHO PLÁNOVAČE.

Tohle by měl vědět KAŽDÝ začínající podnikatel

Ušetřil by si spoustu nervů, času i peněz...