Je vzhled webu důležitý? ANO i NE… ale jak je to možné?

Je vzhled webu důležitý? Dost často probírané téma :). Je, není? Má smysl to řešit? Setkávám se s různými názory odborníků i laiků. A věřte tomu, že jsou DOST odlišné. Na diskuzi kolem vzhledu se můžete mrknout (a samozřejmě se i zapojit) ZDE.

 

Můj pohled na vzhled webu

Místo toho, abych vás o něčem přesvědčovala, povím vám příběh. Nejprve to byl příběh můj, ale za tu dobu, co upravuji weby, zjistila jsem, že to je i příběh spousty klientů.

Když jsem začala s podnikáním a dala dohromady svůj první web, byla jsem na sebe neskutečně pyšná. Chtěla jsem, aby byl veselý, barevný a tenkrát jsem asi někde nechala oči (a soudnost :D). Nicméně, z webu jsem byla nadšená.

Tenkrát jsem z webu měla ale radost a „stála“ jsem si za jeho vzhledem. A i když mi někdo napsal, že obsah sice zajímavý, ale vzhled katastrofa, vůbec jsem to nebrala v potaz.

Jak šel čas… Něco se změnilo…

Najednou jsem neměla chuť vytvářet nový obsah, web propagovat, sdílet příspěvky, prostě nic. Přičítala jsem to tvůrčí krizi a utěšovala se tím, že jsem toho za poslední dobu udělala spoustu a je prostě asi na čase si odpočinout. Jenomže, čím déle tahle moje „tvůrčí krize“ trvala, tím to bylo horší. A hlavně, když jsem na web šla, řekla jsem si: „Pane bože, to je hrozný.“ A zase odešla.

Tenkrát mi pomalu docházelo, že je pro mě vzhled webu důležitý. A hlavně to, že to, že s ním nejsem momentálně spokojená, má vliv i na mou (ne)činnost na něm…

Dala jsem se do úprav a tramtadadaaa, po dokončení opravdu nastal obrat. Webem jsem se znovu „chlubila“ a bylo to, jako by se mi do žil vlila nová krev. Zažila jsem neskutečný příval energie a zanedlouho vznikl nový on-line kurz (můj nejoblíbenější- tedy můj i mých klientů :)).

Proměny svých webů bohužel nemám zaznamenané a dodnes mě to mrzí. Na některé proměny webů mých klientů se ale můžete podívat na této stránce.

Po nějaké době mi přišla zakázka na úpravu webu a ejhle

Netrvalo to dlouho a já zjistila, že to není jen můj „problém“. Po té, co jsem jedné klientce upravila web, napsala mi, že to je přesně to, co potřebovala. Že už se svým webem byla tak nespokojená, že ani nepsala příspěvky a web nikde nepropagovala- připadalo mi to jako přes kopírák.

A věděla jsem, že to neříká jen proto, že jsem to říkala já, protože já vlastně nikde neřekla. Jo, a během měsíce vytvořila svůj první on-line kurz :).

A nebyla jediná…

Další klientka mi po úpravě webu napsala v podstatě něco podobného. I když tam jsme ještě pracovaly na prodejních stránkách jejich úžasných kurzů a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat :).

Teď možná namítnete, že ale i weby, které podle vás třeba nejsou úplně top skvěle fungují a prodávají. Ano, je to určitě možné.

Podle mě je hodně důležité, jak je s ním spokojený sám majitel a s tím souvisí další aspekty- jak ho propaguje, „stará se o něj“ a podobně. Pak je celkem logické, že když má svůj web rád, je schopný ho lépe prezentovat, než když s ním není spokojený nebo se za něj dokonce stydí.

Podotýkám, že vzhled webu není jediným aspektem přispívajícím k úspěšnosti/ neúspěšnosti webu!

Vzhled webu „není důležitý“, když…

  • Web skvěle funguje,
  • propaguje, prodává,
  • je s ním majitel spokojený.

Úžasný web nám nemusí zaručit úžasné služby a naopak!

 

Vzhled webu je důležitý, když…

  • To tak cítí přímo majitel (pokud se mu nelíbí, přistupuje k němu tak).
  • Vzhledem webu můžete podtrhnout jeho téma.
  • Chcete vytvořit příjemnější  prostředí pro vaše klienty.
  • Chcete web zpřehlednit- pro snazší orientaci.

 

Úprava webu- www.jaroslava-sramkova.cz

 

Na další proměny webů mrkněte NA TÉTO STRÁNCE.

 

 

 

Erika Čákorová
On-line podnikatelka, Projektor, mentorka, systematik a stratég. Pomáhám on-line podnikatelkám na cestě k jejich snům   Autorka on-line kurzů, autorka NEKONEČNÉHO PLÁNOVAČE.

Tohle by měl vědět KAŽDÝ začínající podnikatel

Ušetřil by si spoustu nervů, času i peněz...