Jak jsem rozpohybovala změny ve svém životě i podnikání

Změny byly nevyhnutelné a bylo to více než jasné… Ale pěkně popořadě :). V onlajnu se pohybuji od roku 2016 a jak už jsem zmiňovala v jiném příspěvku, svoje podnikání jsem málem vzdala a jednou málem pohřbila- svou vinou.

Teď jsem se svým podnikáním v souladu. Ale… Nebylo to tak vždycky.

Až v poslední době si začínám uvědomovat, co se vlastně stalo, a proč… Jak se z radosti stávala povinnost a z lásky k činnosti „hon za penězi“. A čím zběsilejší ten hon byl, tím více se vytrácela radost, jiskra a tím méně to fungovalo.

A tak jsem dělala víc a víc a dokonce jsem dělala věci, které jsem necítila, jen abych nemusela poslouchat narážky na to, jak je moje podnikání k ničemu, nefunguje a že by bylo lepší najít si nějakou práci, se stabilním příjmem, pracovní dobou od do a prostě jet na jistotu.

Někdy to s námi druzí myslí sice dobře, ale jsme to my, kteří sebe sami známe nejlíp. My víme, co je pro nás a co není. My jsme tvůrci svých životů!

Nojo, jenomže… být to pár let zpátky, možná, jenže já věděla, že to nemůžu dopustit, že to nechci! Protože by mě to „zabilo“. Už jsem na cestě a nechci se otočit a pěkně se vrátit tam, odkud jsem přišla.

Jenomže čím víc argumentů jsem poslouchala, čím víc jsem byla pod tlakem, tím víc jsem ztrácela sama sebe. Přestávala jsem věřit. Sobě, svému podnikání, vlastně všemu. Nic nedávalo smysl. Protože když ztratíte sami sebe, prostě nic nedává smysl, tak to prostě je.

Situace byla tak vyhrocená, že jsem dokonce vyvěsila svoje životopisy na nějaké servery. Přišlo mi to jako jediné, ROZUMNÉ řešení. Ve chvíli, kdy jsem to udělala, jsem věděla, že TO NE!!!

Píchalo mě u srdce a bylo mi až fyzicky zle. To byl jasný signál. NE! Prostě NE! Takže jsem odmítala jednu nabídku za druhou a na jeden pohovor dokonce jela. Chtěla jsem si to zkusit, jak probíhají pohovory :D. Byla to zajímavá zkušenost :). Nicméně, stejně jsem věděla, že NE!

Druzí si ťukali na čelo, nechápali, proč odmítám pozice jako zástupkyně vedoucí a tak dále, jenomže…

Já jsem věděla, že na to mám, věděla jsem, že to zvládnu, ale taky to, že mi něco chybí. Pomyslný puzzlík, díky němuž bude obraz celý. Věděla jsem, že řešení je jinde. Ne na pohovorech, v práci, do které budu chodit jen proto, že mi 13. přijde výplata (nebo kdy, to je fuk), ale uvnitř mě bude prázdno…

Co jsem tedy udělala?

Nevěděla jsem, jak to mám udělat, ale věděla jsem, že se opět potřebuju postavit na nohy. Stoupnout si do své síly. Což se celkem pěkně řekne, ale jak na to? Jak se něco takového dělá?

Kór když se kolem sebe člověk rozhlédne a vlastně všechno je v troskách? Jak se pak stoupá do své síly? Nevěděla jsem jak, ale věděla jsem, že TO JE TO ŘEŠENÍ. To je ten první krok.

Zajímavé bylo, že vlastně už to rozhodnutí (opravdové, ne takové to na oko) spustilo změny v mém životě. Začala jsem dělat virtuální asistentku a najednou se mi hrnuly zakázky. Všichni chtěli weby. Přišlo mi to až vtipný. Říkala jsem si… Nojooo, chtěla jsi práci, máš práce tolik, že by ses mohla naklonovat…

A klienti přibývali. A další a další a další. Skoro jako zázrak. A já si pomalu, ale jistě stoupala do své síly. Věci se začaly vyjasňovat a já opět získala důvěru. Respektive věřila jsem už když jsem se rozhodla, ale pak se mi to prostě potvrdilo.

Těžko se to vysvětluje, ale kdo ví, chápe. Nejdřív je potřeba se rozhodnout, věřit a dělat příslušné kroky a začne se to krásně skládat.

Takže teď ty příslušné kroky…

Věřit, přát si a manifestovat je super, ale je potřeba to taky podepřít akcí :). Takže jakmile Linda Berger otevřela svůj kurz Odemkni svůj kód k bohatství, byla jsem uvnitř. A studovala a studovala a studovala… Ale hlavně taky převáděla věci do praxe!

Odhalovala a rozpouštěla bloky, makala na sobě a skládal se mi pěkně kousek po kousku nový koncept, nová vize.

A tím jsem to odstartovala definitivně. Plus pak následoval další workshop u Lindy, kde se mi poskládal nový produkt a přišlo další velké uvědomění. „Jsem nedoceněná! Podhodnocená!“ Stanovila jsem si kdysi takové ceny, které už se mnou dávno nebyly v souladu. Jenže já se bála je navýšit.

A to je pak takový začarovaný kruh… Nestojím si za cenami- podvědomě za ně nechci pracovat- to odrazuje moje klienty a tak pořád dokolečka… Díky Lindě mi spadly záslepky z očí, poprvé jsem zdražila, spoustu věcí přehodnotila a do své síly stoupala víc a víc. ❤️

Do mého života začali chodit úplně jiní lidé a někteří můj život opustili. A někteří se do něho vrátili :).

Co dalšího jsem udělala? Jaké změny?

Začala jsem věci dělat jinak a především! Podle sebe! Mysl a vnitřní kritik řvali na poplach! To nemůžeš! To nejde! To nebude fungovat! Nemůžeš všechno změnit lusknutím prstu, nepůjde to. Jenže já věděla, že už je neposlechnu. Tentokrát už NE!

Když chci jiné výsledky, musím dělat jiné činy… znělo mi neustále někde uvnitř a já si byla jistá, že to je ono! A tak jsem začala věci dělat jinak.

Co považuju za jedno z nejdůležitějšího- začala jsem investovat do sebe- a to ne málo. Do té doby jsem šla sem tam do kurzu, klubu, něco se naučila, aplikovala to, posunulo mě to, ale… Pracovala jsem na sobě i v oblastech osobního rozvoje, ale…

A něco Ti řeknu… v momentě, kdy jsem měla do svého podnikání a do sebe dát větší částku (více než 80 tisíc), měla jsem pocit, že bude po mně. Vnitřní kritik a moje mysl burácela! To si nemůžeš dovolit! Na to nemáš! Zbláznila jsi se? Jsou důležitější věci, než nějakej kurz? Potřebuješ nový auto, potřebuješ tohle, támhleto a kdo ví co…

Jenže já neposlechla.

Vlastně to byla celkem komická situace, protože jsem se doslova na*la a odpověděla „jim“: „To jako vážně? Vážně? Poslouchala jsem vás dobu, jako hodná holka, která drží hubu a krok a kde jsem? No tak kde???“

A byl klid. Neměli totiž odpověď. Vlastně jsem je „utloukla“ jejich argumentama :D. Díky bohu za to!

Věděla jsem, že to, co dělám, mě posune úplně někam jinam.

A to jsem ani netušila, kam až :D. Jestli jsem neměla strach? Měla. Megastrach! Zpracovávala jsem si ho v sobě několik dní, ale vlastně už jsem byla rozhodnutá.

Nemělo smysl to odkládat.

Už v momentě, kdy jsem posílala platbu jsem cítila obrovskou úlevu a příliv energie. A samozřejmě, že jsem musela také podniknout nějakou akci, ale najednou se začaly věci měnit. Uvědomila jsem si, kdo jsem a jaký postoj mám zaujmout proto, aby to fungovalo. Uvědomila jsem si, že díky blokům, které jsem měla to ani fungovat nemohlo, protože prostě vnější odráží to vnitřní a uvědomila jsem si, že to samé mám dělat pro klienty já. Ano, můžu pro ně udělat návody na to, kam kliknout, ale taky je můžu vzít za ruku a vést. Takových zkušeností? Takových znalostí? A ty si je necháváš pro sebe? To jako fakt?

Ne, už ne 😊.

Stejně tak, jako jsem to dala já, můžeš i Ty!

Často nám naše strachy a vnitřní nastavení brání hnout se z místa. A tak tam stojíme, přešlapujeme. Modlíme se, aby tenhle měsíc ty peníze odněkud přišly a posíláme deset tisíc přání do vesmíru s tím, že on se snad nějak postará. Poznáváš se?

Vystřídala jsi mnoho různých akcí, kurzů, mentorů a stejně stojíš na místě? Někde to drhne a ty si říkáš, že to už snad ani nemůže být možné? Víš, že to v tobě je, víš, že na to máš? Ale sakra kudy kam? Co teď?

Už v tom nemusíš být sama.

Jo a ještě něco… Možná tě zajímají konkrétní změny.. Takže… jen za poslední tři týdny:

 • Sestavila jsem kampaň a zrealizovala ji,
 • Dávám podporu dvěma ženám jako virtuální asistentka,
 • Vedu s lidmi individuální konzultace a posouvám jejich podnikání dál,
 • Založila jsem novou FB skupinu,
 • Zařídila si focení na web (odkládám ho několik let),
 • Překopala svoji nabídku na webu,
 • Vymyslela dva nové kurzy,
 • Prozkoumala a založila kanál na podcasty,
 • Pohrála si s pohyblivými obrázky,
 • Stoupla si do své síly a své produkty a služby konečně slušně nacenila (byly hrozně podhodnocené)… A říkám slušně, ještě ne tak, jak budou ceny finální 😊. To už teď vím.
 • Naučila jsem se nové čistící metody, které jsem na sebe aplikovala, naučila jsem se číst z Ákáši
 • JOOO a cca týden z toho jsem nic nedělala, protože jsem ho strávila z přáteli 😀

A pokud Tě zajímá investovaná částka, tak tu mám takřka zpět 😊. Takže asi tak o změnách, pohybech a investicích. A nový auto? Už je na cestě.

Jediné, co mě teď mrzí, že jsem to neudělala dřív. Mohla jsem být úž úplně někde jinde 😊.

A ještě něco vám řeknu. Ono je fajn čekat, mapovat terén, nebo se modlit, že se z nefunkčního stane TOP, ale! Pokud čekáme a rozhlížíme se a inspirujeme se, ale neprovedeme příslušné akce, samo se to prostě nepohne!

Chceš si tvořit svou realitu? Chceš se pohnout z místa? Konečně vyrazit za svým snem? Můžu pomoct i Tobě :).

Více o konzultacích>>> 

Erika Čákorová
On-line podnikatelka, Projektor, mentorka, systematik a stratég. Pomáhám on-line podnikatelkám na cestě k jejich snům   Autorka on-line kurzů, autorka NEKONEČNÉHO PLÁNOVAČE.

Tohle by měl vědět KAŽDÝ začínající podnikatel

Ušetřil by si spoustu nervů, času i peněz...